AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, Bodrum’da kuracakları ay-yıldız temalı teknoloji üssünde yılda 700 yazılımcı yetiştirmeyi planladıklarını belirtirken, “Burada eğitim görenlerden 5+5 yıl Türkiye’ye hizmet için taahhüt alacağız” dedi. 7 ayrı üniversiteyle işbirliği yapacaklarını anlatan Bayrak, Türkiye’deki yazılımcı açığına da dikkat çekerek, “Buradaki asıl hedefimiz genç yazılımcılar yetiştirmek ve istihdam ekosistemine dahil etmek. Yazılım alanındaki yatırımlarımızı ilk sıraya aldık” dedi.

73 TÜRK YAZILIMCI ÇALIŞTI

ABStocks’u 73 Türk yazılımcının 2 yıllık bir sürenin ardından geliştirdiğine dikkat çeken Bayrak, “Bu alana 4 milyon dolardan fazla yatırım yaptık” dedi. Bayrak, “ABGcoin’i ise kendi grubumuzun içerisinde bir ödeme aracı olarak bugün itibariyle yurtiçinde ve yurtdışında kabul ediyoruz. AB Grup Holding’ten ABGCoin ile daire, mülk alabileceksiniz ve devletimiz buradan çapraz vergi alarak hiçbir kayba uğramayacak” dedi.

TATVAN’DA 70 KİŞİYE İSTİHDAM İMKANI

Muhsin Bayrak, ABStocks’la yazılımda yeni beyinlerin önünü açmak istediklerini söyledi. Bayrak, “Bodrum’da hayata geçireceğimiz Teknoloji Üssü’nün yanı sıra ABStocks’un çağrı merkezini 10 milyon lira yatırımla faaliyete geçireceğiz. Bu yatırımımızı Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde yapmaya karar verdik. İlk etapta bölgede yaşayan 70 gencimize iş imkânı sağlamak istiyoruz. Gelecek yıldan itibaren bu sayı 100’e çıkacak” dedi.

Kaynak: Akşam