Bodrum’da bu yaz turizm dışında da bir şeyler oluyor. Geçen günlerde yayımlanan bir haberimizde Rusların üç yeni restoran açıktıklarını duyurmuştuk. Bodrum’da bir yandan da gayrimenkul projeleri yürüyor. TÜİK’in dün açıkladığı verilere göre, Türkiye’de bu yılın ilk altı ayında 552 binden fazla konut satıldı. Geçen yıla göre yüzde 11.5’lik bir gerileme var. Ancak yabancılara satış altı ayda yüzde 43.7 oranında arttı. Bu durum yabancıya yönelik konut projelerini hızlandırdı. Kamuoyunda aşiret lideri olarak bilinen, Bodrum’da da “Muhsin Ağa” diye tanınan AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, yıllar önce satın aldıkları arsaları değerlendirmeye karar verdiklerini ve 150 milyon dolara mal olacak bir projeyi başlattıklarını açıkladı. Türkbükü’ndeki proje alanında kalabalık bir ekonomi ve magazin basını mensubunu ağırlayan Muhsin Bayrak, Madnasa Türkbükü, Madnasa Zirve ve AB Grup Holding Teknoloji Üssü’nün de içinde bulunduğu projelere ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Bayrak, şunları söyledi: “Tüm dünyayı gezdim ancak dünyada Bodrum kadar güzel başka bir yer görmedim. Bu nedenle Bodrum’a alışılmışın dışına çıkarak farklı bir konsept ile geldik. Hedef kitlemiz Türkiye’de yatırım yapabilecek, gelir düzeyi yüksek yabancı yatırımcılar ve alıcılar” diye konuştu.

TÜRK PROJELERİNDE TÜRK MALI

Türkiye’nin yanı sıra İtalya, Yunanistan, İspanya ve Londra’da faaliyet gösterdiklerini anlatan Bayrak, dünya genelinde taşeron firmalar da dahil toplamda 10 bini aşkın kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. “Atina’da inşaat projelerinin yanı sıra tarım atıklarını geri dönüştüren santrallar kurup devlete 20 seneliğine kiraladık. İnşaat tarafında da şu an satışa hazır üç tane bitmiş projemiz mevcut. Küresel salgının etkilerinin azalmasıyla birlikte bu projelerin de satışlarını gerçekleştireceğiz. Ayrıca yine Atina’da ye alan marina projesini üstlendik. Bu projelerin toplam değeri 350 ile 400 milyon avro civarında” bilgisini veren Bayrak, Yunanistan’ın bir Türk yatırımcıya bakışına ilişkin sorumuz üzerine şunları söyledi: “Atina’daki bir projemize gece yarısı Bentley ile beton dökmeye gidiyordum. Yunanlı komşularda ‘Türkler çok çalışkan’ izlenimi yarattık. Yurt dışındaki şirketler birbirleri arasında ihracat da yapıyor. Türkiye’den inşaat malzemelerini tedarik ediyor ve kendi holdingimize ihraç ediyoruz. Bu sayede hem Türkiye ve Türk firmaları kazanıyor hem de yurt dışında Türk ürünleri kullanmış oluyoruz. Hedefimiz ülkeye daha çok döviz kazandırmak.”

ATİNA’YI DÖNÜŞTÜRMEYE KARARLI

Bu anlamda Türkiye’den inşaat malzemeleri tedarik etmek için AB Grup Holding Greece’i kurduklarını da belirten Bayrak, ayrıca, Atina’da bir yapı market kurmaya hazırlandıklarını açıkladı.

“Atina’da çok ciddi bir inşaat açığı var. Binaların hepsi oldukça eski. 100, 150 yaşında binalar mevcut. Yedi yıldır Atina’da faaliyet gösteriyoruz ve aynı zamanda bölgede büyüklük olarak inşaat şirketleri arasında ilk sıralardayız. Türk bayrağını burada dalgalandıran tek holdingiz” diyen Muhsin Bayrak, Bodrum’daki projeyi de ülkeye döviz kazandırmak için yaptıklarını anlattı.

KRİPTOCULAR NİYE BODRUM’DA?

Muhsin Bayrak, coin ve kripto varlık borsasına da merak sarmış ve bu alana yatırım yapmış. Her ne kadar kripto varlıklar son dönemlerde olumsuz haberlerle gündeme gelse de Türkiye’nin bu alanda geri kalmaması için 4 milyon dolarlık bir yatırımla ABStocks adında bir kripto varlık borsası kurduklarını ve yine bu kapsamda ABGCoin’i de borsa ile aynı anda işleme aldıklarını anlatan Bayrak, “Türkiye’de son dönemlerde kripto para dünyasında çok ciddi sorunlar yaşandı. Güçlü bir grubun bu işe el atması gerektiğini fark ettik. Türkiye’de şu anda belki kripto para alım-satım piyasasına veya kripto paraya ihtiyacımız yok ancak bana göre bu geleceğin parası. Güçlü gruplar bu işin içine girmezse, sermaye yatırmazlarsa dünyadan geri kalırız. Bu işi güçlü yatırımlar ve sermaye ile doğru yaparsak dünyadan Türk bankalarına sermaye ve döviz çekebiliriz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Aydınlık